Menu

Ayna ve Dekorasyon

Ayna Nedir?

Hayatımız aydınlatan ışığı tam olarak yansıtan yüzeylere ayna denir. Aynalar günümüzde sırlanma yolu ve gümüş tabakası sayesinde yapılmaktadır. Kişinin isteğine bağlı olarak farklı zamanlarda gümüş yerine farklı metal alaşımlar olan altın, platin ve alüminyum da kullanılmaktadır. Ayrıca alüminyum kullanımı fazla olan aynalar dışarıdan gelen küçük ışıkları da yansıtabilmektedir.

Geçmişten Günümüze Ayna

1600 lü 1700 lü yıllara kadar parlatılan metal alaşımlar kullanılmaktaydı. Zaman bu metal levhalara ince camlar işlenmeye başlandı. Bu ince camların işlenmesine yarayan maddeye sır adı verildi. Bu madde kullanılan aynanın ışığını yansıtmasını sağladı. Bronz el aynaları olan bu ürünler Akdeniz bölgesinde büyük devletler kuran Mısırlılar, Romalılar ve Yunalılar tarafından kullanıldı. Aynı çağda bronza göre daha değerli olan aynalar gümüşten yapılmaktaydı. Metalle kaplanan cam aynalar çok eski tarihlerde kullanılsa bile günümüzde tercih edilmemektedir. Yakın tarihe geldiğimizde günümüzden yaklaşık olarak üç yüzyıl önce İtalya topraklarında yer alan Venedik’te ayna ve cam ürünlerinin üretimi yapılıyordu. O yıllarda tek kendileri bildikleri için bu bilgileri özenle saklıyorlardı. Fakat bu bilgiler Fransızların akıl dolu oyunu olan dört işçiyi kaçırmaları ile son buldu. Gizlenen bu bilgi ortaya çıkmıştı. Levhayı cıva ve kalay kullanarak ayna üreten Venediklilerdi. Fakat 1800lü yıllara gelince bu yöntem yerine yeni bir yöntem geliştirildi. Alman bir cam ustası olan Liebig, aynalarda kullanılan camın üstüne gümüş kaplama uygulamasını keşfederek aynanın tarihçesini değiştirdi.  Bu buluşla günümüze kadar gelen aynanın ham hali oluştu. Gümüşün çizilme olasılığı düşünülerek bakır ve sülfat maddeleri ile aynalar kaplanıp boyatılmaktadır.

 

 

Ev Dekorasyonunda Ayna

Dekorasyonun ana temellerinden olan ayna tüm evlerde kullanılmaktadır. Görsellik açısından evlerin birçok bölümünde kullanılmaktadır. Kullanıldıkları yere tasarımsal perspektif sağlayan aynalar dekorasyonun ana unsurlarındandır. Kullanılan aynalar kullanmış olduğunuz alanlar küçük olsa bile geniş göstermektedir. Aynalar çeşitli çerçeve ve süslemeler ile dekoratif bir görüntü sağlar. Dar ve ışığı az alan odalarınızda büyük aynalar kullanarak aydınlık bir görüntü elde edebilirsiniz. İstanbul ayna modellerimiz ile salonlarınızı modern bir havaya büründürebilirsiniz. Genellikle aynalarınızı pencerenin karşısına koyarak evinizin aydınlamasını sağlayabilirsiniz. Geniş alanlarda ise dekoratif küçük aynalar kullanılmalıdır. Bünyemizde bulunan farklı ayna modelleri evlerinizi dekoratif bir şekilde tasarlamanıza yardımcı olur. Dekorasyon fikirlerinizi tasarımsal ürünlerimiz ile birleştirerek görselliği arttırmaya çalışıyoruz.

Dekoratif Ayna Çeşitleri

El işçiliğinin en çok uygulandığı filetolu ayna görsel kalitenin ortaya çıktığı modellerden biridir. Kullanım alanları fark etmeksizin ev ve işyerlerinde kullanılabilir. Dekorasyonu farklı bir boyuta çıkarmak ve mobilyalarınızın estetiğini göstermek için füme ayna kullanılır. Kullanmış olduğunuz eşyaların aydınlanmasına yardımcı olur. Eski mobilya işçiliğinin ana unsurlarından olan bronz ayna yıllar öncesinde kullanıldığı gibi bugünde tercih edilmektedir. Salaş bir görüntü sağlamak için eskitme ayna kullanılmaktadır. Yazlıklarınızda veya ofis odalarınızda bu ürünü tercih edebilirsiniz. Farklı görünümü ve çoğu kişi tarafından talep görmesi ile baklava desenli ayna günümüzde popüler bir durumdadır. Ev ve işyerlerinin modern bir görünüme geçmesini sağlayan bu dekoratif ürünü farklı modelleri ile birlikte istediğiniz yere monte ediyoruz.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir