2018 Yatak Odası Trendleri ve Tavsiyeler

2018 Yatak Odası Trendleri ve Tavsiyeler
pimapen tamir servisi

Günün stresinden, karmaşasından, koşuşturmasından uzaklaştığımız ve sonunda dinlenebildiğimiz bir mekan, yatak odalarımız. 2018 Yatak odası eğilimlerine bakıldığında, Dünyaca ünlü iç mekân tasarımcısı Julia Kendell “2018 yatak odası tasarımları daha çok işlevsellik üzerine olacak” diyor. Bu görüşten yola çıkarak kendi yatak odalarımızı düşünmemizin zamanı geldi diye düşünüyorum.

Huzur, rahat bir uyku, dinç bir günün başlangıcı için, yatak odası dekorasyonumuzu nasıl yaptığımız gerçekten çok önemlidir. Burada, yatak odasında kullanılan eşyalardan, bunların rengine, duvar renginden, zeminin hatta tavanın rengine kadar birçok detaydan bahsediyorum.

Şimdi hep birlikte tasarımdan yaşam tarzı etkilerine kadar, 2018 için en iyi yatak odası trendlerine bir göz atalım.

2018 Yatak Odası anlayışı – Bir etkinlik merkezi

Yapılan bir araştırmaya göre, hayatımızın en çok zamanını geçirdiğimiz ve en fazla aktivite de bulunduğumuz alanı yatak odalarıymış. Belki bu yazıyı okuyanlar yapmayabiliyordur ama, yatak odalarında bir çok aktivitenin gerçekleştiğini bilmelisiniz.

Bizim için yatak odası her zaman rahatlatıcı bir sığınak ve koşuşturmadan kaçmak için bir geri çekilme mekanı olmuştur. Bu yüzden artık bir etkinlik merkezi haline gelmesi şaşırtıcı görünmüyor.

2018 Yatak odası anlayışına yönelik yapılan araştırmaya göre, Yatak odalarında yapılan etkinliklerin yüzdesi aşağıdaki gibidir.

  • Araştırma, okuma, öğrenme – %59
  • Televizyonda film, dizi izleme – %41
  • Telefonla vakit geçirme – %40
  • Telefonla görüşme – %21
  • Sohbet etme ya da müzik dinleme – %20

Yetişkinlerin uyumak ve cinsel aktivite dışında, yatak odasında yapabilecekleri en iyi sosyal aktiviteler olarak sıralanmışlar.

Yatak Odasında Sağlık

Ev için sağlık, sadece satın aldığımız şeyler için geçerli değil. Daha mutlu ve daha dikkat çekici bir mekana nasıl küratörlük yapılacağına odaklanan göze çarpan bir trend olarak ortaya çıktı. “Rahatlama ve yeniden kalibrasyonu teşvik eden yatıştırıcı bir yatak odası için, leylak ve gri tonlarında yatıştırıcı renklerle süsleyin. Dokunma hissi veren kumaşlarla dolgunluk hissi yaratın ve lavanta gibi uykuyu teşvik eden kokular kullanın ” diye açıklıyor İç mekân tasarımcısı McCowan. Enerjinizi kazanmak ve daha sakin bir yapı kazanmak için, günlük minimum 10 ya da 15 dakika kadar meditasyon yapın.

Dokular ve malzemeler

Modern temiz hatlarla göz yormayan tasarım şu anda 2018 yatak odası mobilya pazarında, ana tasarım mantığını tanımlamaktadır. Derinlik ve karakter modası kapsamında, daha pastel tonların yanında, mobilyalarda daha dokunsal yüzeylerde 2018 trendleri arasında görülmektedir.

Tam boy aynalar, aydınlatma detayları, entegre aksesuarlar pratik, yorucu olmayan ve daha geniş görünümlü yatak odaları için iyi bir kombinin parçaları olabilir.

Doku, derinlik ve karakteri çağrıştıracak olan Gri Meşe ve Sarı ahşapların kombinasyonları ve bunlarla uyumlu olacak duvar renkleri ile daha dinlendirici bir yatak odası oluşturulabilir.

Dediğimiz gibi 2018 yatak odası modası geçmişi geride bırakacak gibi görünüyor. Sadece ev dekorasyonunda değil, giyim modasında da sadelik ve pastel tonlar vurgu yapmaya başladı. Yatak odalarımızda eskisi gibi ağır ve tüm duvarı kaplayan dolaplar, tuvalet aynaları, komedinler yerine, daha sade daha kullanışlı ve dinlendirici yatak odaları tercih ediliyor.

Yatak odası takımını hazır almak yerine (bütçeniz elveriyorsa) kendiniz yaptırmanız, tasarım açısından da sadelik açısından da daha iyi olacaktır. Özellikle dolapların gömme dolap şeklinde yapılması daha iyi olabilir. Zemine ve duvar rengine uyumlu olması, gereksiz bölümlerinin olmaması gibi unsurlar daha dinlendirici bir alan yaratacaktır.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir